سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی انتظارات واقعی در لاغری در لاغری می پردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

شاید گرفتن رژیم های وسواس گونه و پیروی از الگوی فکری ای که در فصل آغازین این کتاب توضیح دادم شما را آزرده نکرده باشد؛ حداقل تا این لحظه. أما می خواهم شرط ببندم که اگر تصویری مخدوش از بدن خود در ذهن دارید، نشانه این است که بدن خود را زیاد دوست ندارید و این در طول مسیر، شما را دچار مشکل خواهد کرد.

قبل از این که جلوتر برویم، اجازه دهید که مفهوم تصویر جسمی را برایتان توضیح دهم. مفهومی که هم در مورد خانم ها به کار می رود و هم در مورد اقایان.

بهتر است وقتی به آینه نگاه می کنید در مورد تصویر بدن خود به آن شکل که در آینه می بینید، توجه نکنید. آنچه می بینید واکنشی از درون شما نسبت به آن تصویر است. تصویر جسمی شامل چیزهایی می شود که در مورد ظاهر خود به خودتان می گویید: خوب، بد، لاغر، چاق، زیبا، زشت و همین طور احساس رضایت یا نارضایتی پس از نگاه به تصویر خود در داخل آینه. چگونگی احساس شما در مورد بدنتان می تواند تأثیر شدیدی بر تصور شما از خودتان داشته باشد. اصطلاح جامع تری که مجموعه ای از باورها، حقایق، قضاوتها و برداشت های فعلی شما را در مورد خودتان توصیف می کند. آنچه در مورد شکل بدن خود باور دارید، تصور شما از بدن و جثه ی شما و نحوهی ابراز آن را تشکیل می دهد. اگر علاقه ای به جسم خود نداشته باشید، این نپذیرفتن خود، تصور شما را از خودتان تضعیف می کند و موجب می شود که هرگز احساس ارزشمند بودن نکنید.

از طرف دیگر، اگر جسم خود را بپذیرید و آن را دوست داشته باشید، احساس بهتری در مورد خود و آنچه می توانید انجام دهید، خواهید یافت.

همچنین احساس اعتماد به نفس بیشتری در مورد توانایی کاهش وزن و کنترل بهتر سلامت و تندرستی خود به دست می آورید. بنابراین تصور شما در مورد بدنتان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بیشترین بها و ارزش را برای خود قائل باشید اگر تصور شما از بدن خودتان خوب نیست، احتمال این که به طور آگاهانه اجازه داده اید رسانه ها و شاید مردم دیگر وارد دنیای شما شوند و تصور شما را در مورد جسم خودتان شکل دهند و آن را مسموم کنند، وجود دارد. شاید اسیر این عبارت مبتذل و کلیشه ای شده باشید که: «تو یا خیلی ثروتمند هستی یا خیلی لاغر».

وقتی چنین چیزی را باور می کنید، متعاقب آن ایدهای غیر قابل درک به وجود می آید که در نهایت در تارهای وجودی شما ریشه می کند و شما را تحلیل می برد.

انتظارات واقعی در لاغری

اگر بخواهید در مورد جسم و بدن خود طبق تصاویر زیبای تلویزیونی از کسانی که آرایش می شوند، موهایشان پوش می خورد و هر طور دیگر هستند، قضاوت کنید، آن گاه دیگر در دنیای واقعی زندگی نمی کنید. در زندگی واقعی در لباس های رسمی به اطراف نمی روید، پوست شما بدون چین و چروک نیست و موهایتان آن طور که باید مرتب نشده اند.

برخلاف تصاویر مجلات، شما در ران های خود دارای سلول هستید، دور کمر خود گوشت اضافی دارید، ریشه ی موها و فرق سر شما نمایان است و لکه ها و نشانه هایی از پیری و کهولت در صورت و بدن شما هویدا است. و گرچه مطمئنا بارها و بسیاری مواقع زیبا و باعظمت به نظر آمده اید اما اگر واقع بین باشید، روزهایی هستند که خیلی خوب به نظر نمی رسید. شما در اینجا، در دنیای حقیقی و واقعی زندگی می کنید.

اگر واقعا به شکلی در آمده اید که خوشایند شما نیست، پس به معنای داشتن تصویری منفی از بدن خود است و این یعنی این که تصویری واقع بینانه از خودتان دارید. و این خیلی خوب است. فقط اگر روی بهبود آن کار نکنید، مشکل بزرگی خواهد بود. بنابراین، این حقیقت که تصویر آینه ای خود را دوست ندارید، عامل مهم و قدرتمندی برای متناسب تر، سالم تر و زیباتر بودن است. وقتی از بیماری اطلاع نداشته باشید نمی توانید آن را درمان کنید. پذیرفتن عیب جسمانی خود، نکتهای مثبت است. در گذشته ممکن بود با این نوع اعتراف، با نگرانی برخورد شود. اما این نوع نگرش، خاص افراد بازنده است. اگر به جای پذیرفتن واقعیت آن را تکذیب کنیم، مانع اصلاح آن شده ایم. به عبارت دیگر، وقتی بدون سرزنش خود به این حقیقت در مورد خود و نقائص خود واقف شدید، همین شما را بر آن می دارد تا گام های مهم و به موقعی را در جهت تغییر خود بردارید. و همین شما را در مسیر جدید قرار می دهد تا تجربه ای سالم تر به دست آورید.

 

هر چند آنچه را که می خواهم با احتیاط مشخص کنید، استانداردهایی برای خودتان است که غیر قابل دستیابی نیستند مشخص اگر به دنبال کمالی هستید که وجود ندارد، انتظار و توقعی غیر واقعی را کرده اید و در دنیای خیالات زندگی می کنید. به دنبال خیالی واهی هستید که با شخصیت وجودی شما هماهنگی و سازگاری ندارد و این پی گیری می تواند بر تصور شما از جسم و بدن خودتان تأثیر بگذارد و آن را تقلیل دهد.

انتظارات واقعی در لاغری

خداوند همه ی ما را به صورت انواع و اقسام موجودات زیبا خلق کرده است و ما همه از لحاظ ژنتیک طوری برنامه ریزی شده ایم که به نوعی خاص باشیم: بلند، کوتاه، عضلانی، قوی بنیه یا به لاغری تار ویولن. ویژگیها و خصوصیات منحصر به فرد فیزیکی شما شامل قد، ماهیچه، عضلات و استخوان بندی شما، همگی بیانگر ماهیت و ظاهر فیزیکی شما هستند و شما را از دیگر انسان های روی زمین متمایز می کنند. در تاریخ دنیا کس دیگری مثل شما وجود نداشته است و نخواهد داشت.

شما به نحوی منحصربه فرد طراحی شده اید و خداوند به شما موهبت وجود در این دنیا را عطا کرده است. این خواست خداوند بوده است. صحیح نیست که بگویید من زیاد خوب نیستم.

در همین لحظه ممکن است دریابید که شما دارای ویژگی های قابل تحسین زیادی هستید. شما دوستی وفادار، فردی دقیق و انسانی باهوش، قابل اطمینان و شاد هستید. شگفت انگیز و خوشحال. اما اجازه دهید سؤالی بپرسم: آیا هیچ یک از این ویژگی ها را برای خود مدنظر دارید؟

همیشه گفته ام که مهم ترین رابطه ای که تا به حال داشته اید، با خودتان است. ابتدا باید برای خودتان بهترین دوست باشید؛ خود را بپذیرید؛ به خودتان اعشق بورزید و این کار را از صمیم قلب انجام دهید. قبل از این که واقعا شاد باشید و بخواهید زندگی هدفمند و پراشتیاقی را ادامه دهید، باید اینطور باشید.

باور کنید که وقتی از جسم و بدن خود قدردانی کردید، بهتر از خودتان مراقبت خواهید کرد و متوجه خواهید شد که کاهش وزن خیلی آسان تر است؛ زیرا با خود رفتاری محترمانه داشتید.

کی از برترین روش های قدرتمند به منظور کسب تصور مثبت تر در مورد جسم و بدن خود این است که انتظارات واقع بینانه ای از چگونگی جسم خود داشته باشیم و سپس اهداف واقع گرایانه ای را برای رسیدن به آنها مشخص کنیم. به همین علت است که باید ژنتیک و ویژگی های فیزیکی خدادادی خویشتن را جزو اهداف شخصی خود قرار دهید.

ا من خاله ای داشتم که آنقدر قدبلند بود و استخوان بندی درشتی داشت که می توانست به راحتی با استفاده از چنگک باغبانی، غاز شکار کند. دستانش به بزرگی ران پا بودند و وزنش ۱۱۰ کیلوگرم بود. اما موضوعی در مورد او مسلم بود. او حتی یک گرم هم چربی اضافی روی بدنش نداشت. درواقع کمتر از ده درصد. وی نسبت به استخوان بندی و ژنتیک خود وزن مناسبی داشت.

به همین علت است که چگونگی شکل ژنتیکی و فیزیکی در تعیین وزن دلخواه شما مؤثر است. اگر خانم هستید و دوست دارید شبیه سیندی کرافورد به نظر برسید، یا اگر آقا هستید و دوست دارید شبیه پیرس برازنان باشید اما قدتان کوتاه است، شما باید به دنبال چیزهای دیگری برای خود باشید و نیاز شما چیز دیگری است.

محصولات

منابع

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه