تغییر ذائقه و سلیقه تغذیه ای

سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی نکاتی پیرامون تغییر ذائقه و سلیقه تغذیه ای بپردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

ذائقه و سلیقه تغذیه ای خود را تغییر دهید

اگر اضافه وزن دارید، پس معلوم می شود که به سبکی (غذا) می خورید که منجر به پرخوری می شود. مثلا خیلی سریع می خورید، در حال تماشای تلویزیون غذا می خورید، پس از این که سیر شده اید غذا می خورید و …

وقتی این گونه غذا می خورید، بدون این که متوجه شوید، در مدت زمان کوتاهی در کالریها غرق می شوید و این کالری ها به صورت یک بدن چاق بروز می کنند.

اگر خیلی تند غذا می خورید و مدت زمان زیادی طول میکشد که احساس (سیری) کنید، این بدین علت است که بعد از این که شروع به خوردن غذا می کنید، بیست دقیقه طول می کشد تا بدن شما پیامی را به مغز شما ارسال کند که جای از ارضای اشتهای شما باشد. اما وقتی مسلسل وار می خورید، مغز شما علامت «توقف غذا خوردن» را تا زمانی که خود را با کالری های زیادی انباشته نکرده اید، دریافت نمی کند. هرگاه خیلی تند غذا بخورید، نسبت به زمانی که با سرعت آرام تری غذا می خورید، خیلی زودتر دوباره گرسنه تغییر ذائقه و سلیقه تغذیه ای می شوید.

خبر خوب این که می توانید این عادت چاق کننده را با رفتارهای ناسازگار با پرخوری جایگزین کنید. مثلا اگر در طول مدت صرف غذا فاصله بیندازید، دیگر نخواهید توانست در عرض نیم ثانیه غذایی را ببلعید. فاصله دادن و آرام غذا خوردن، با تند تند غذا خوردن سازگاری ندارد.

وقتی یکی از بیماران سابق من به نام گلن تصمیم گرفت ۲۵ کیلوگرم وزن اضافه ی خود را کاهش دهد، در ابتدا فقط یک رفتار خود را تغییر داد. گلن که عادت داشت تند تند غذا بخورد، یاد گرفت که بعد از هر لقمه و هر گاز زدن، قاشق و چنگال را زمین بگذارد. پس از محاسبه ی کالری هایی که جذب کرده بود، متوجه شدیم که عملا با استفاده از تاکتیک تأخیر انداختن، وی میزان جذب کالری ها را به نصف رسانیده است و با وجودی که غذا زیاد میخورد ولی احساس رضایت می کند. گلن احساس می کند که این تغییر نه تهدید کرده و نه او را از چیزی محروم ساخته است و عمل او فداکاری خیلی بزرگی نیست. وی هر هفته، ۴۵۰تا ۸۰۰ گرم از وزن خود را بدون تلاش زیادی کاهش میدهد.

به محض این که این تغییر ساده_ یعنی آرام و با طمأنینه غذا خوردن جزو عادات روزمره گلن شد، متوجه شد که اعتماد به نفس و تصمیم برای انجام تغییرات دیگری که بالاخره به کاهش وزن دائمی او منجر می شوند، را داراسته هر بار وی تغییر کوچکی ایجاد می کرد و همین به او انگیزه می داد تا تغییرات دائمی و مفید دیگری را برای زندگی خود انجام دهد.

اگر به جدول شماره ۴ نگاه کنید، متوجه می شوید که رفتارهای ناساز فراوانی وجود دارند که می توانید برای تغییر سبک تغذیه خود به کار ببرید لطفا این جدول را با دقت مطالعه کنید. تسلط یافتن بر یک یا دو تا از این تغییرات شما را از رفتار مضر پرخوری رها می کند و وزن شما تا حد زیادی کاهش می یاید.

با به کارگیری این رفتارهای ناسازگار، روند کامل پرخوری را به طور کامل تحت کنترل خود در می آورید. اگر تاکنون این کارها را انجام نداده اید، از همین حالا شروع کنید. در غیر این صورت، از رفتار دیگری که به شکست منتهی می شود، زیان خواهید دید تغییر ذائقه و سلیقه تغذیه ای.

  1. تند تند غذا خوردن
  2. خوردن تکه های خیلی بزرگ
  3. غذا خوردن در حالت ایستاده یا حین راه رفتن
  4. چشیدن غذاها در حال پخت
  5. خوذدن در اتاق های مختلف منزل
  6. خوردن شب هنگام
  7. خوردن تنقلات حین تماشای تلویزیون
  8. پرخوری در مهمانی ها یا گردهمایی ها و تجمعات گروهی و اجتماعی

با ارادت و مهـــر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه