قارچ ناخن از علت تا درمان

سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی نکاتی پیرامون قارچ ناخن از علت تا درمان بپردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

بعضی از انواع قارچها، ناخن را تحت تاثیر قرار میدهند. یکی از معروفترین قارچها، تریکوفیـتون روبـروم» نایده می شود. این نوع قارچ، تمایل زیادی به عفونی نمودن پوسـت و با لقب درماتـوفیت» شناخته شده است و به مدل های ذیل پخش می شود:

۱. قارچ از نوک ناخن استارت خورده و کل آنرا م‌یگیرد

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

به این وضعیت اونیـکومیکوز زیرناخن میگویند. این مدل از قارچها شایع‌ ترین مدل عفونت می باشد و در نود درصـد از حالات، افراد درگیر با این معظل، ابتلا به این نوع از قارچ میشوند.

اونیکومـیکوز اغلب در انگشت های پا مشاهده و انگشت پهن پا اغلب اولین انگشتیست ک قارچ در آن مشاهده میگردد. عامل های خطرناک این نوع از قارچ ناخن شامل سال خوردگی، شنا، ابتلا به سندرم پا ورزشکاران، پسـوریازیس، دیابتی ها ‌، وجود قارچ در افراد خانواده یا سیستم ایمنی سرکوب‌شده هستند. این قارچ اغلب با تغییر رنگ در گوشه‌ی ناخن بزرگ پا استارت می خورد و کم کم به سوی ریشه‌ ناخن روانه میشود. در نهایت نیز ناخن‌ پا، شکننـده و ورقه ‌ورقه می‌گردد. بعضی وقتها ممکنه که شاهد نشانه ‌هایی از سندرم پای ورزشکار در نواحی بین انگشت ها یا پوسته پوسته شدن کف پا باشیم. این حالات معمولا درکنار اونیـکومیکوز ایجاد میگردد که دلیل اصلی ایجاد «تی. روبـروم» می باشد.

۲. قارچ از پایه ‌ی ناخن استارت میخورد و کل آن را در بر میگیرد.

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

قارچ ناخن از علت تا درمان

به این مدل از قارچ، اونیکومـکوزِ نخستین زیر ناخن می نامند. از بین کل قارچ ها، این نوع کمیاب ترین شیوع را داراست و تنها در 3% از موارد دیده شده است. این نوع از قارچ شبیه با مورد پیشین می باشد، اما تفاوتش با قارچ ذکر شده در این می باشد که از پایه‌ ی ناخن استارت می خورد و به ‌آرامی به سوی سر ناخن هدایت می‌شود. این قارچ ناخن همـیشه در افرادی مشاهده می ‌شود که سیستم ‌ایمنی بدنی پایینی دارند. برخلاف آیتم قبلی، در این مورد قارچ به‌ ندرت زیرنوک ناخن دیده می ‌شود. علت عمده‌ ی تشکیل این نوع قارچ نـیز تـی.روبروم» و قارچ‌ های غیر درماتوفیتی می باشند.

۳. عفونـت قارچ اونیکومیـکوز

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

قارچ ناخن از علت تا درمان

علت این نوع عفونت قارچ کاندیـداست و بقیه قارچ‌ هایی ک در بالا ذکر شدند تریکوفـیتون) در ساخت آن نقشی ایفا نمیکنند. این قارچ اغلب در ناخن انگشتهای دست رویت می‌ شود. افراد مبتلا احتمالا دچار پارونیشیا (عفـونت ریشه‌ ناخن) نیز بشوند. کاندیدا موجب زردی، قهوه‌ ای شدن، سفـیدی یا سفت و شکننده شدن ناخن‌ ها می ‌شود. بعضی از افراد مبتلا به این قارچ ناخن، در دهان‌ شان نیز عفونت قارچی مشابهی را تجربه می‌کنند یا ابتدا به پارونیشـیای مزمن می گردند که با همین نوع از قارچ ایجاد می‌ شود.

۴. اونیکومیـکوز سفید سطحی

در این حالت، دکتر می‌ تواند ماده‌‌ ی پودری سفیدی را از سطح ناخن بردارند. این معظل بیشتر در مناطق گرمسیری اتفاق می افتد. اسم این قارچ در این مورد «تریـکوفیتون منتا گروفیـتس» میباشد که علت قارچ ناخن می باشد .

سایر علائم قارچ ناخن چه می باشد ؟

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

قارچ ناخن از علت تا درمان

تغییر در رنگ ناخـن : اولین علامتی که در هنگام عفونت قارچی مشاهده می گردد تغییر رنگ ناخن هست. ممکنه کمی تغییررنگ در سراسر ناخن یا لکه‌ها ی سفید یا زرد روی ناخن ایجاد گردد. در اغلب موارد، همه ب ناخن به یک رنگه تیره بدترکیب تبدیل که ممکن است به نظر یک لخـته خون باشد.

ناخنهای کلفت و تـرک خورده: ترک خوردگی ناخن از علایم دیگرقارچ ناخن می باشد .یک ناخن آلـوده به وضوح، ضخیمو شکننده‌ تر ازقبل ب نظر می ‌رسد. بر اثر برخورد جزیی با هرسطح، ناخن ممکنه از استرس جداشدن آسیب ببیند.

دفرمه شدن ناخن: شکل نامنطبق ناخن ممکنه بیانگر عفونـت قارچی باشد.

بوی نامطبوع: بوی زننده ناخن یکی دگر ازعلایم قارچ ناخن می باشد . عفونت ناخن بر اثر باکتـری و تجمع ناخنهای شکسته و سلول ‌های مرده پوست تشکیل می‌شود. تمام این ترکیبات بوی بد را تشدید می کند. در موارد تشدید حتی ممکنه قارچ ناخن مایعی با بوی زشت را انتشار دهد که هم درد دارد و هم بوی بدی پخش میکند.

درماتوفـیتیدها: یکی دیگر از علایم نایاب قارچ ناخن که شایع می باشد شامل ضایعات پوستی عاری از قارچ بنام درماتوفیتـیدها هستش. اینها نظیر بثورات ظاهر شده و ممکنه از نقطه عفونـت فاصله داشته باشند.

چه نفراتی باید تحت درمان باشند؟

درمان دارویـی اونیکومیـکوز برای مریضانی پیشنهاد می‌شود که به علت تغییر در ناخن ‌شان درد را تجربه می‌کنند. بیمارهایی با عامل خطر مبتلا به عفونت جدی ‌تری نظیر انواع دیابت یا بیمارهایی دارای سابقه‌ ی عفونت بافتی در نزدیکی ناخن‌ های مبتلا به قارچ نیز می‌ توانند از درمان دارویی بهره ببرند. یکی دیگر از علت های درمان قارچ ناخن ، شکلو ظاهر نامیزان آن می باشد.

چه کسانی در دمان قارچ ناخن تخصص دارند؟

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

 

پزشکهای زیادی می‌توانند به درمان قارچ ناخن بپردازند. دکتر عمومی، متخصص پوست یا متخصص پا می ‌توانند این معظل را حل کنند. هریک از این پزشک ها قادر به تشخیص قارچ ناخن و تجویز دارو های مناسب برای رفع عفونت می باشند. ممکنه که برای درمان، متخصص پا یا پوست بخـشی از ناخن یا لایه ‌‌ی بالای آن را بردارند.

چه زمانی باید به دکتر برویم؟

اگر دیدید مراحـل محاتفظت  از خود کمکی نشده و ناخنتون به طور زیادی تغییررنگ ، کلفت یا تغییر ظاهر داده، ممکنه تصمیم بگیرید به دکتر برید. لذا اگر دیابت دارید و فکر میکنید قارچ ناخن دارید حتما به دکتر خودتون و نشون بدید.

عفونتهای قارچی ناخن توسط ارگانـیسمهای مختلف قارچی تشکیل میگردند. شایع ترین دلیلش نوعی قارچ به نام درماتـوفیت می باشد. مخمر و کپک همچنین میتوانند منجر به عفونت ناخن گردند.

عفونت قارچی ناخن می تواند در افراد در هر سنی ایجاد شود ، اما بیشتر در بزرگسالان مسن دیده می شود. با افزایش سن ناخن ، می تواند شکننده و خشک شود. ترک های حاصل در ناخن ها باعث می شود قارچ ها وارد شوند. عوامل دیگر – از جمله کاهش گردش خون در پا و ضعف سیستم ایمنی بدن – نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد.

عفونتهای قارچی ناخن پا می توانند از پای ورزشکاران (قارچ پا) شروع و از ناخن به ناخن دیگر شیوع یابد. اما عفونت از دیگری غیر معمول می باشد.

عامل های خطرناک

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

 

عرق کردن بیش از حد

سبقه ی قارچی در پا ورزشکار

پیاده روی کردن با پای لخت در جاهای مرطوب ، مانند استخر های شنا، سالنهای بدنسازی و اتاقهای دوش

داشتن آسیبهای جزیی پوست یا ناخن یا مشکلات پوستی مانند پسـوریازیس

دیابت، اختلال گردش خون یا سیسـتم ایمنی ضعیف

جلوگیری از قارچ ناخن

دست و پاها را مرتب شست و شو کنید. دستهای خودتون را بعد  از لمس ناخن آلوده بشورید. بعد از شستشوی دست ها ، ناخنهای خود را مرطوب نگه دارید.

ناخنها را مستقیم از وسط برش بدهید ، لبه ها را با سوهان ناخن صاف و قسمتهای ضخیم شده را پایـین بیاورید. ناخن گیر های خود را بعد از هر بار استفاده ضدعفونی کنید.

 

قارچ ناخن از علت تا درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه