مشکلات ناشی از چاقی بپردازیم

سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی نکاتی پیرامون مشکلات ناشی از چاقی بپردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

مشکلات ناشی از چاقی

در زمانهای گذشته، چاقی را نشانه ی سلامت بدن میدانستند. حتی در زمان ما نیز بعضی افراد، چاقی را مساوی سلامتی کامل و آسایش می دانند. آنها وقتی می شنوند که فردی چاق می گوید مریض هستم، باور نمی کنند و با خود می گویند: تو که خوب چاق هستی!، چه مشکلی داری؟، مگر می خواهی بیش از این چاق شوی!؟ و… ولی با پیشرفت علم و شناخت دقیق چاقی و مشکلات و بیماریهایی که از چاقی ناشی می شود یا چاقی باعث افزایش آن مشکلات می گردد، دیگر چاقی نشانه ی سلامتی نیست، بلکه نشانه ای از مشکلات و ناراحتیها و بیماریها می باشد.

گسترش وسایل مبارزه با چاقی مانند (کمربندهای لاغری)، گوشواره های لاغری، (ژل لاغرکننده)، داروهای لاغرکننده، رژیم های غذایی و… نشان میدهد که بیشتر مردم متوجه مشکلات چاقی هستند و می خواهند به هر شکل که شده خود را لاغر کنند. آمار و ارقام سازمانهای بهداشتی و بیمه نشان میدهد که ۱۰% افزایش وزن، باعث می شود که شانس مرگ ۱۳% | افزایش یابد. اگر افزایش وزن به ۲۰% برسد، افزایش خطر مرگ به ۲۵% می رسد. چنانچه افزایش وزن ۳۰% شود، خطر مرگ و میر هم ۴۲% افزایش می یابد. این ارقام مربوط به مردان است. در زنان خطر مرگ و میر، مقداری کمتر از مردان می باشد. چاقی، باعث بوجود آمدن بعضی از بیماریها می شود. بعضی از بیماریها نیز با چاقی، شدت بیشتری پیدا می کنند. بعضی از مهمترین این بیماریها عبارتند از فشارخون، زیاد شدن چربی خون، مرض قند، بیماری قلب و عروق، فتق شکم، تنگی نفس، سنگهای صفراوی، نقرس، اختلال قاعدگی، صاف شدن کف پاها، آتریت زانوها و درد گرفتن آنها، دردهای کمر، سیرز کبد، همچنین تمامی اختلالات متابولیکی با چاقی افزایش می یابند. چاقی، باعث عدم چالاکی شده، فرد را با مشکلاتی روبرو می کند. این فرد زود خسته می شود. او خیلی از کارها و تفریحات را نمی تواند انجام دهد. فرد چاق، گویا همیشه باری بر دوش خود دارد و این موضوع، باعث خستگی و ناراحتی او می شود. چاقی، باعث بدقواره شدن بدن می شود. جمع شدن چربی در اطراف سینه و شکم، باعث زشت شدن فرد چاق می گردد. گاهی هیچ مشکلی، ناراحت کننده تر از این نمی باشد. ممکن است فرد چاق، همه ی مشکلات را بپذیرد ولی نمی تواند مسخره کردن مردم و متلک گفتن آنها را تحمل کند و این موضوع، بیش از هر چیز دیگری او را آزار می دهد. یک فرد چاق، بیش از هر فرد دیگر، مشکلات مربوط به چاقی را درک می کند و بیش از هر شخص دیگر دوست دارد که از شر چاقی نجات پیدا کند. | این قسمت نوشته نشده است تا باعث افزایش ناراحتی افراد چاق شود، بلکه نوشته شده است تا:

۱. افرادی که شروع به افزایش وزن کرده اند، به مشکلات چاقی فکر کنند و از همین ابتدا جلوی چاق شدن خود رابگیرند.

۲- چاق هایی که هنوز با مشکلی روبرو نشده اند، پیش از گرفتار شدن به مشکلات چاقی، به فکر چاره بیفتند. ٣- افراد چاقی که رژیم غذایی، ورزش، فعالیت و تغییر عادتهای خود را سخت و مشکل می دانند، متوجه شوند که مشکلات و سختی های چاقی بیشتر است. ۴- سایر افراد، با مشکلات چاقی آشنا شوند و به طور ناخواسته باعث چاقی کسی نشوند. به طور مثال با تعارفهای فراوان برای صرف غذا در مهمانی ها و… افراد چاق را به خوردن، وسوسه نکنند. این افراد جهت اطلاع بیشتر به قسمتهای «دوستتان را نکشید»، «قاتل فرزند خود نباشید» و «جامعهی سالم» مراجعه نمایند. ها به افراد چاقی که متوجه مشکلات هستند ولی امیدی به نجات ندارند، گفته می شود که هر مشکلی، چاره ای دارد؛ فقط باید راه آن را بدانید. هر گره ای گشودنی است و باز کردن این گره، به قدری ساده است که حتی نیاز به دندان هم ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه