نکاتی پیرامون کاهش وزن

سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی نکاتی پیرامون کاهش وزن پایدار می پردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

برای تغییر وزن خود فکر خودتان را تغییر دهید. از الگوهای فکری ای که شما را مغلوب می کند رها شوید و باور کنید که موفق خواهید شد. بدین ترتیب در استفاده از اولین کلید ضروری برای غلبه بر مشکلات وزنی خود تبحر خواهید یافت. همین که تفکر خود را تغییر دهید، موفق خواهید شد و زندگی شما پیشرفت خواهد کرد. آنچه در ذهن شما واقعیت دارد، این است که شما زندگی خواهید کرد.

نکاتی پیرامون کاهش وزن

همان طور که در فصل اول گفتم: همه، از جمله خود شما، دارای حقیقتی شخصی هستید. این همان چیزی است که شما در وجود خود و در مورد خود باید باور داشته باشید. این داستانی است که در آن زندگی می کنید؛ داستانی که شما در مورد هر چیزی که در زندگی شما رخ می دهد می گویید و این شامل وزن و توانایی یا عدم توانایی شما برای کنترل وزنتان می شود. شما باورهای قدرتمندی در مورد خودتان دارید و اینها، خوب یا بد، بر شما تأثیر می گذارد و در چگونگی رسیدن شما به وزن دلخواهتان مؤثر است.

هر کاری که انجام می دهید و هر احساسی که دارید، و از همه مهمتر چگونگی احساس آن، از حقیقت و واقعیت شخصی و فردی شما نشأت می گیرد.

مجبور نیستید برای یافتن نمونه های منفی حقایق شخصی که بر تلاشهای شما برای کاهش وزن تأثیر می گذارند، چندان دور بروید. برای مثال یک برنامه ورزشی را برای تغییر شکل ظاهری خود شروع می کنید اما تلاشهای شما بارها با شکست مواجه می شود. زیرا به خود می گویید که امیدی ندارید و هرگز موفق نخواهید شد. حقیقت شخصی شما با شکست عجین شده است و صادقانه بگویم انتظاری جز این هم از شما نمی رود! سابقه ای طولانی از شکست در زمینه ی کنترل وزن دارید، سابقه ای که در درون شما ثبت شده است و حالا نتیجه ی نهایی را به شما دیکته می کند.

وقتی خود را به شکل انسانی سالم و متناسب ببینید، نتیجهی حاصله هم مثبت خواهد بود و موجب نابودی باورهای نادرست موجود در گذشتهی مملو از شکست شما می شود. اما هر چه که هست، خواه ناخواه، شما با حقیقت شخصی خود زندگی می کنید. هر شکست یا موفقیت شما از حقیقت شخصی ای که خود برای خود انتخاب کرده اید، نشأت می گیرد. حتی اگر حقیقت شخصی شما با ظن و تهمت به خود، خودزنی و خودتنبیهی تفسیر شود، در هر صورت شما با آن حقیقت زندگی می کنید

بعدا مشخص خواهد شد که چرا حقیقت شخصی شما ینقدر اهمیت دارد. هر باوری که دربارهی خود داشته باشید، هر رفتاری که با خود می کنید، بسیار مهم است، زیرا تلاش های شما را در جهت کنترل وزن هدایت می کند. بنابراین حقیقت شخصی مسئله ی مهمی است. اگر مسیر را درست نروید، گم می شوید و حتی بهترین برنامه ریزی های شما برای کنترل وزن بی فایده خواهد بود.

نکاتی پیرامون کاهش وزن

مراحل بسیار ویژه ای وجود دارد که در درون شما پیش می رود: عوامل درونی که گفت و گوی درونی شما را شامل می شود، باور شما و گفت و گوی شما با خودتان، تشکیل دهندهی رفتار شما است.

این عوامل درونی محتویات حقیقت شخصی شما را تشکیل می دهد. ما آنها را در اینجا مورد بررسی قرار خواهیم داد. همزمان با توصیف این راه حل تمایل دارم به شما نشان دهم که حقیقت شخصی چیست؟ و چگونه تمام ابعاد تلاش های کنترل شما را تحت نفوذ خود قرار می دهد؟ و این که با ممانعت از خودفریبی و برهم زدن حقیقت شخصی تان می توانید حقیقت شخصی خود را بازسازی کنید؛ به نحوی که موفقیت خود را در دستیابی به کاهش وزن دائمی تضمین کنید. نمی خواهم حقیقت شخصی جدیدی به شما ارائه دهم. آنچه نیاز دارید، موجود است. همیشه هم بوده است. فقط لازم است که اطلاعات غلط و بی ارزشی را که سالها در درون خود نگاه داشته اید، دور بریزید.

اولین تغییر مهمی که برای رسیدن به خواسته ی خود در زمینه ی وزن باید ایجاد کنید، ایجاد تغییر در حقیقت شخصی شماست. به همین علت است که ابتدا با این کلید آغاز می کنیم. اجازه دهید این کلید حکم راهنما و نقشه را برای شما داشته باشد تا ناخالصی ها را از حقیقت جدا کند. به طوری که بتوانید موارد اشتباه را کنار بزنید. و همواره با حقایق مواجه شوید.

همان طور که متوجه خواهید شد، در درون خود همه ی موارد لازم برای بودن، انجام دادن و داشتن خواسته ها و نیازها را دارید.

برای این که به شما به منظور درک کامل اهمیت ایجاد تغییر و تصفیه از درون کمک کنم، اجازه دهید تجربه ای از زندگی شخصی و خانوادگی خود را با شما در میان بگذارم

وقتی پسرانم جی و جوردن کوچکتر بودند، من و همسرم رابین برای آنها جشن تولد می گرفتیم، همان کاری که معمولا پدر و مادرها انجام میدهند. و دوستان آنها را برای خوردن بستنی و کیک تولد دعوت می کردیم. در این جشن ها سنت کرده بودیم که من مثل دلقک ها لباس می پوشیدم. صورتم را مثل آن ها آرایش می کردم، دماغم را به شکل توپ قرمز رنگ می کردم، لباس رنگی می پوشیدم و خلاصه سرگرمی خیلی خوبی بود.

بچه ها همیشه از این کار من لذت می بردند. بینی دلقکی مرا فشار می دادند و به موهای پشمالوی من چنگ می زدند. به عنوان قسمتی از نقش خود یک دسته بادکنک گازی با خود حمل می کردم و به بچه ها که در جشن شرکت داشتند می دادم.

نکاتی پیرامون کاهش وزن

یادم می آید یک بار به یکی از پسرها بادکنک دادم. بر خلاف دیگر بچه هایی که با عجله نخ بادکنک را می گرفتند، این پسر به من نگاه کرد و پرسید: «اگر بادکنکم را رها کنم آیا واقعا بالا می رود؟» من که از این سؤال شوکه شده بودم روی زمین زانو زدم و پاسخ دادم: «البته که بالا می رود، چون آنچه که در درون بادکنک شما وجود دارد، موجب می شود که آن به سمت بالا پرواز کند.

آیا این مسئله در مورد خود ما صدق نمی کند؟ افکار، باورها، تصور ما از خود و احساسات ما هستند که می توانند نتیجه ی مثبتی برای ما به بار آورند یا ما را در حالتی کاملا ساکن نگاه دارند.

ممکن است به خود بگویید که هرگز نخواهید توانست وزن کم کنید یا این کار بسیار مشکل است یا این که نمی توانید خودتان را کنترل کنید. اگر این را به عنوان حقایق شخصی خود بپذیرید، فقط تلاشهایتان را برای کنترل وزن خود به هدر داده اید. و چون این پیام های درونی حالت احساسی شما را به وجود می آورند، آنچه به خود می گویید می تواند در شما ایجاد تنش، اضطراب، نگرانی و افسردگی کند. و از همه بدتر، منجر به عیاشی و پرخوری شما شود. باید زیاد ب خودتان در مورد این که نمی توانید وزن کم کنید یا این که نمی توانید زندگی خود را کنترل کنید، صحبت کنید. مگر این که افکار مبتنی بر شکست خود را حل کنید. آن گاه می توانید بر الگوهای عادتی زندگی خود مسلط شوید و به تعبیر دلخواه برسید، البته قبل از این که شما را از این افکار رها کنیم، باید آنها شناسایی کنیم و با استفاده از این کلید یک سری از ممیزی ها را که مشخص کننده ی این است که شما باید تغییرات مهمی در افکار، نگرش و باورهای خود ایجاد کنید، در اختیار شما قرار دهیم.

اگر تا به حال به سیرک رفته باشید، حتما دیده اید که فیل های شش تنی با طنابی کوچک به میله های چوبی بسته شده اند. آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چرا این حیوانات قدرتمند آن میخ ها را از زمین بیرون نمی کشند؟

وقتی فیل ها بچه هستند و ناتوان، با زنجیرهای سنگین به میله های آهنی محکم بسته می شوند. بچه فیل ها سعی می کنند زنجیرها را بشکنند اما هر چقدر تلاش می کنند نمی توانند بیشتر از مقدار بلندی زنجیر از ناحیه خارج شوند. وقتی فیلها بزرگتر و قوی تر می شوند، به این باور می رسند که مادامی که زنجیر در گردن دارند نمی توانند بیشتر از آن ناحیه دور شوند و دیگر مهم نیست که استحکام آن زنجیر چقدر باشد. دیگر تلاش نمی کنند که بند را پاره کنند؛ چون فکر می کنند که نمی توانند

در مورد انسان ها نیز همین گونه است. اگر مثل فیل های سیرک هستید و اجازه داده اید که افکار و اعمال شما، محدودتان کنند و مثل آن فیلها آگاه نیستید که انتخاب با شماست، به خودتان ربط دارد.

خب، شاید پیش تر از این موضوع آگاه نبودید. اما حال به شما می گویم که حق انتخاب دارید، قدرت دارید و حالا می دانید، مجبور نیستید بدون فکر به عقیده غلط و رفتار مخرب خود وابسته باشید، می توانید زنجیرها را پاره کنید، شرایط خود را تغییر دهید و خود را مجددا برنامه ریزی کنید تا موفق شوید. کارشناسان بسیاری معتقدند که چاقی بیماری ای است که شخص خودش آن را انتخاب می کند و من نیز با این موضوع موافقم.

اگر شما چاق شوید، رفتارهایی را انتخاب کرده اید که شما را به افزایش وزن و چاقی تشویق می کند و سبکی از زندگی را برای شما ایجاد می کند که موجب اضافه وزن شما می شود، بعضی از شما به این خاطر که دوست دارید اینطور باشید، چاق میشوید. برای شما چاقی صرفا یک بیماری ناشی از اختلال سوخت و ساز بدن است و از شاید لزومی هم نداشته باشد که بیشتر از مقداری که افراد لاغر غذا می خورند غذا بخورید، می دانید که باید ورزش کنید اما به دلایل بیوشیمیایی، بدن شما کمتر غذای مصرفی شما را می سوزاند.

حتی اگر جزو این دسته باشید، راه حل هایی وجود دارد که می تواند پازل و معمای بیوشیمیایی و سوخت و ساز بدن شما را کنترل کنند که در فصل ۱۱ دربارهی آنها صحبت خواهم کرد.

نکاتی پیرامون کاهش وزن

چگونگی رسیدن شما به این انتخاب، برای موفقیت شما اهمیت بسیار زیادی دارد. موفقیتی را خلق کنید که متضمن سلامت شما باشد. وقتی به این حقیقت پی بردید، دوباره می توانید تعریف مشخصی از انتخاب هایی که برای رسیدن به این نتیجه انجام دادید را مشاهده کنید. پس می توانید افکار، نظرات، رفتارها و روش های خود را برای کسب نتیجه ای متفاوت تغییر دهید.

تمام اینها خبرهای بدی نبودند. پذیرفتن نقش و وظیفه ی شما در مسئلهی وزن شما و اطلاع یافتن از این موضوع که شما مسئول هستید، به این معنا است که شما آن را درک می کنید. یعنی این که شما متوجه می شوید که این راه حل ها همه در درون شما هستند. این به شما انگیزه ای بالا می دهد تا به سمت کاهش وزن دائمی و ثابت قدم بردارید

با استفاده از این کلید، یاد می گیرید که چگونه گفت و گوی درونی خود را تغییر دهید و در انجام این کار مجددا کنترل خود را به دست می آورید و به آرامش ذهنی می رسید.

وقتی به روشی متفاوت فکر، احساس و رفتار می کنید و از درون و از لحاظ احساسی در مسیر درست قرار دارید، به سرعت متوجه می شوید که انرژی عظیمی وجود دارد که شما را بالا می برد و موجب پیشرفت شما می شود. وقتی در مورد فعالیت ذهنی صحبت می کنم، متوجه می شوم که واکنش قابل درک ممکن است این طور باشد: از من می خواهد که تفکر خودم را بررسی کنم و با احساسات خودم برخورد کنم. من اهمیتی به آن مسئله ی کم ارزش نمیدهم. نمی خواهم در مورد آن صحبت کنم این قدر در مورد خودم فکر کنم.

به من اعتماد کنید. قصد ندارم که خطابهای آموزشی در مورد افکار و احساسات ایراد کنم یا این که به شما بگویم به بالای کوه بروید و با «کودک درون خود تماس برقرار کنید. آنچه می خواهم به شما یاد دهم استفاده از یک سری تمرینات، تکنیک ها و ابزارهایی است که به طور ناباورانه عملی و قابل استفاده هستند. به

طوری که می توانید از درون خود موانع موجود بر سر راه خویشتن را مشاهده و ارزیابی کرده و با آنها مبارزه کنید.

نکاتی پیرامون کاهش وزن

لطفا به صحبت های من توجه کنید و آنها را سرسری نگیرید. وقتی کنترل فعالیت درونی خود را به دست گرفتید، از قدرت خود در مورد کنترل وزن خویش شگفت زده خواهید شد. کاهش وزن و حفظ آن فقط از طریق غذا صورت نمی گیرد. اگر تنها کاری که باید انجام میدادید تغییر نوع تغذیه ی شما بود، می توانستید وزن خود را کمی کاهش دهید. اما قادر به حفظ وزن خود در آن سطح، آن هم به مدت طولانی نبودید؛ زیرا دوست نداشتید مجددا زندگی خود را از درون به بیرون تعریف و تعیین کنید.

برای رسیدن به کاهش وزن همیشگی، تغییر باید کلا از درون شما صورت ابگیرد. این جایی است که قدرت واقعی نتایج دائمی را به وجود می آورد و آنچه باید در اینجا انجام دهید به شما قدرت لازم را می بخشد.

محصولات

منابع

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه