چهار اصل اساسی لاغری

سلام دوستان گرامی در این سری از مطالب کاربردی سایت اسپینو به بررسی نکاتی پیرامون چهار اصل اساسی لاغری می پردازیم بنابراین خواهش میکنیم با ما همراه باشید.

برای رسیدن به این نتیجه، باید چهار سؤال از خود بپرسید. اینها سؤالاتی دید که در کتاب های قبلی در مورد آنها صحبت کرده ام و به این علت در انجا بر آنها تأکید می کنم که در زندگی من به راهنماهای شخصی تبدیل شده اند تا مطمئن شوم که گفتگوی درونی من منطقی و پرثمر است.

این سؤالات راه را به سوی افکار قدرتمند و مثبت در زندگی خود شما هموار می کنند. این موارد برای خود من مؤثر است و می دانم که در تلاش های کنترل وزن برای شما هم مفید فایده خواهد بود.

وقتی عادت کردید هر فکر جدیدی را در مقابل این سؤالات مورد بررسی قرار دهید، به این نکته خواهید رسید که دیگر دروغ نگویید. این چهار سؤال از این قرارند:

آیا گفتگوی درونی شما خالصانه و حقیقی است؟ اگر ما در مورد درست و حقیقی بودن گفتگوی درونی خود سؤالی نمی پرسیم، در عوض آن را با بسیاری از پیام های مبتنی بر شکست خود که همین الان برای شما توصیف کردم، آلوده می کنیم.

امثلا دنی، بیمار سابق خودم، وقتی تنها بود، همواره به خوردن غذاهای اموزش و پرحجم مشغول می شد. گفتگوی درونی او فریاد میزد: « وقتی تنها ختم نمی توانم جلوی پرخوری خودم را بگیرم». از او پرسیدم: «آیا واقعا این مسئله صحت دارد؟ آیا علت این نیست که کار دیگری وجود ندارد که در زمان هایی انجام دهی؟ آیا فعالیتی غیر از خوردن غذا وجود ندارد؟» وقتی شواهد مربوط به این وضعیت را بررسی کردیم، دنی فهرست بی انتهایی هایی را که می توانست به جای پرخوری انجام دهد، تهیه کرد.

های درونی خود پاسخ دهید؛ طوری که گویی جملات پرسشنامه غلط هستند. (وقتی مدرسه می رفتم، به این نوع سؤالات بیشتر از فعالیت هایی را که می توان به واکنش های درونی خود تنها درست یا غلط هستند.

می روید و ادامه می دهید؛ چون کسی جز خود شما به گفتگوی درونی تان گوش نمی دهد، می خواهید بهانه های خود را بر اساس ارزش ظاهری آنها بپذیرید و خود را خیلی راحت رها کرده اید.

اما اجازه دهید سؤالی بپرسم: آیا این بهانه که شما قربانی هستید و دیگران را مقصر و مسئول وضعیت خود بدانید، کمکی به تغییر شکل ظاهری شما می کند؟ آیا برای شما فایده ای دارد؟ آیا این طرز تفکر برای شما شادی، آرامش و امنیت به ارمغان می آورد؟

اگر پاسخ شما به هر سه سؤال منفی است، دیگر باید به توجیهات و عذر و بهانه های خود برای داشتن افکار، باورها و اعمالی که برای شما فایده ای ندارد، توجه نکنید. اگر تأثیری به حال شما ندارند، آنها را رها کنید. نتیجه: در دنیا هیچ کس جز کسانی که خود داوطلب می شوند، قربانی نمی شود.

شما خود خالق وضعیتی هستید که در آن قرار دارید. خود شما خالق افکار و احساساتی هستید که از این وضعیت جاری می شود. باید این حقیقت را که

شما مالک مشکلات خود هستید، بپذیرید و برای حل آنها اقدام کنید. آیا گفتگوی درونی شما سلامت شما را افزایش داده است و از آن حمایت می کند؟ آیا این افکار منفی در مورد ورزش است که شما را از آن دور می کند و سلامت و شادابی شما را تحت الشعاع قرار میدهد؟ مثلا آیا این حقیقت که شما با داشتن چربی بزرگ شده اید و همین طوری هستید، مانع رفتن شما به کلاس های ورزشی می شود؟ آیا به این علت که از وضعیت بدن خود کاملا مطلع هستید، در خانه می مانید و کاری انجام نمیدهید؟ آیا تنفر شما از ظاهرتان منجر به افزایش اشتهای شما نسبت به غذاهای شیرین شده است و تمایل شما را به غذاهایی که در بدن شما ایجاد ضایعه و وزن اضافی می کند، افزایش داده است؟ آیا واکنش شما به استرس و تنش با فیزیک بدن شما منطبق است؟ یا آیا شما همواره خود را در معرض بیماریهای گوناگون قرار میدهید؟ هم اکنون زمان آن رسیده است که بدانید داشتن چنین باورهایی کمکی به شما نمی کند و این که د آنها فقط به شما آسیب می رسانند.

آیا گفتگوی درونی تان به شما در دستیابی به اهداف مربوط به کنترل وزنتان کمک می کنند؟ دیگر نمی توانم ساده تر از این توضیح بدهم. اگر هدف شما رسیدن به کاهش وزن ثابت و دائمی و تجربه ی سلامت روانی و فیزیکی ناشی از آن است، پس باید واکنش های درونی به شما کمک کند تا به آن اهداف برسید؟ اگر می خواهید زیباتر به نظر برسید و حال بهتری داشته باشید، واقعا تصور می کنید تکرار جملاتی نظیر «این نتیجه نمیدهد.» یا «خیلی سخت است.» به شما کمک می کند تا به کنترل دائمی وزن خود دست یابید؟ آیا افکار، باورها و نظراتتان، شما را به خواسته ی خود نزدیک تر می کند؟ یا آیا شما را از وزن سالم و طبیعی تان دورتر و دورتر می سازد؟

چهار اصل اساسی لاغری

وقتی گفتگوی درونی شما درست نباشد، وقتی به نفع شما نباشد، وقتی به سلامت شما آسیب می زند، وقتی بین شما و تلاش شما برای رسیدن به هدف کاهش وزن فاصله می اندازد، پس زمان آن رسیده است که تفکر خود را تغییر دهید و کاری متفاوت انجام دهید. زمان آن فرا رسیده است که گفتگوی درونی مثبت و سالمی را با خود انجام دهید که همه ی افکار منفی درونی شما را نابود کند.

اگر سیستم پیام رسانی درونی خود را تکانی دهید، با نظرات خاصی که در مورد خودتان دارید مبارزه کنید و کورکورانه آنها را به عنوان حقایق زندگی خود نپذیرید، سطح کنترل شما بر وزنتان افزایش می یابد و سریع تر به نتیجه می رسید.

قدم سوم: تفکر خود را با گفتگوی درونی مثبت بازسازی کنید

مثال های موجود در اینجا مشاهده کردید که گفتگوی درونی می تواند بسیار منفی و مخرب باشد، روی دیگر این سکه نوعی از گفتگوی درونی است که از لحاظ منطقی خوشبینانه و پربار است نمی خواهم ادای یکی از روانشناسان مشهور را در بیاورم و بگویم که راز موفقیت در «قدرت تفکر مثبت» است. آنچه می خواهم بگویم این است که گفتگوی درونی منطقی و مثبت تا حد زیادی با قدرت تفکر متفاوت است. منظور اصلی من این است که: گفتگوی درونی مثبت از افکار و پیام هایی تشکیل می شود که در واقعیت ریشه دارند، نه در فرضیات و نظرات دروغ. این مشارکت صادقانه با دنیا است که به شما اجازه میدهد بر اساس واقعیات زندگی کنید.

گفتگوی درونی مثبت دسته ای از صحبتهای موعظه آمیز نیست که در درون حقایق جملات تأکیدی مثبتی که تکذیب می کنند، پیچیده شده باشد. مثلا این که شما عادت دارید هر روز بعد از کار بسته ی بزرگی چیپس سیب زمینی بخورید، در حالی که با خود می گویید، من انسان خوبی هستم، درست مثل همینی که هستم. ببینید در اینجا چه کسی دارد دیگران را دست می اندازد؟

حقیقت این است که شما زیاد خواهان کنترل وزن خودتان نیستید. مثل یک گربه خانگی مرتب غذا می خورید. این به آنچه که من آن را گفتگوی درونی مثبت و سالم می نامم، حتی نزدیک هم نیست.

اگر به خود جملات مثبت و خوبی بگویید که واقعیت ندارد، در اینجا این الفتگوی درونی شماست که اصلا مثبت به شمار نمی آید. مجموع اینها به حقیقت

صی شما برمی گردد. و این حقیقتی است که با آن زندگی می کنید به خودتان و بگویید و بهای آن را که هرگز نرسیدن به هدف کاهش وزن خود است، بپردازید.

فتگوی درونی سالم و منطقی به شما حقیقت را چنان نشان میدهد که بعد از رهگذر آن عملی انجام دهید. اگر مشکلی دارید آن را بپذیرید. با خود صادقانه گفتگو کنید. مثلا «من در مورد این رفتار قدرتی ندارم. من مسئول خودم هستم. باید آنچه را که مهم تر است انتخاب کنم: پرخوری یا مراقبت از اسلامت خودم. انتخاب من این است و می توانم کاری در مورد آن انجام دهم.»

هر چه بگویید با همان هماهنگ می شوید. درست بودن آن را دریابید و آن را با حقیقت جایگزین کنید نه با افسانه به خودتان کارهایی محول نکنید که اعتماد به نفس کاذب به شما میدهد.

قبلا گفتیم که گفتگوی درونی منفی از لحاظ فیزیولوژیکی، عمل، انرژی و رفتار، انسان را تحت فشار قرار میدهد. وقتی ذهن خود را با افکار سالم و منطقی تغذیه می کنید، روند مشابهی رخ می دهد؛ روندی که به خودی خود بسیار تغییر دهنده و قدرتمند است. اگر افکار مثبت و منطقی داشته باشید، بدن شما انرژی می گیرد و به سوی موفقیت قدم بر می دارد.

تحقیقات دانشمندانی که سالها در مورد ارتباط ذهن و بدن مطالعه کرده اند؛ همواره نشان داده است که افکاری که ما داریم می توانند عملکرد ما را در زندگی افزایش دهند.

وقتی موسیقیدانان افکار مثبت را با خود تکرار می کنند، خطاهای کمتری را در زمان اجرا مرتکب می شوند. همچنین فروشنده ها فروش خود را بالا می برند و ورزشکاران سرعت و دقت خود را افزایش می دهند. به همین علت تغییر گفتگوی درونی برای شما نیز الزامی است. افکاری که در مورد اجرای روش های کاهش وزن خود دارید، چگونگی کار کرد شما را مشخص می کنند. به همین علت است که باید افکار خود را بازسازی کنید. این کار شامل جایگزینی گفتگوی درونی منفی با پیام های مبتنی بر حقیقتی می شود که شما را به انجام کارهایی که شما را به هدف دلخواهتان نزدیک تر کند، ترغیب می کنند.

می خواهم تفکر مبتنی بر شکست خود را که شما را از گفتگوی پرثمر، متعادل و منطقی باز می دارد، ریشه کن کنید. انجام این کار به معنای این است که باید گفتگوی جدیدی با خود داشته باشید که صادقانه و به صورت مثبت به پیام های منفی شما پاسخ دهد. جدول زیر نمونه هایی را برای راهنمایی شما ارائه میدهد. اگرچه الگوهای فکری شما مضر و ناسالم هستند، باید بدانید که دیگر نیازی نیست که این طور فکر کنید. می توانید گفتگوی درونی سالم، سازنده و شادی را به وجود آورید. و این مرحله این گونه است که به شما کمک می کند.

چهار اصل اساسی لاغری

حال وقت آن فرا رسیده است که آنچه را که در ذهن شما می گذرد شناسایی کنید، اعتبار آن را آزمایش کنید و گفتگوی درونی مثبت و متعادلی را به وجود آورید. با تکمیل نمودار صفحه بعد این مهم را انجام دهید.

محصولات

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه